Zasiłki rodzinne - Belgia

zasiłek rodzinny belgia

Zasiłki rodzinne w Belgii

Tak zwany ,,Kinderbijslag” - to zasiłek rodzinny w Belgii , który przyznawany jest pracującym na terenie tego kraju rodzicom. Osoby wychowujące dzieci i mające je na swoim utrzymaniu, mogą otrzymać pomoc od państwa na ich rozwój i edukację. Dzięki takim świadczeniom można uzyskać naprawdę znaczące wsparcie i zapewnić swoim dzieciom odpowiedni poziom życia! Wszystkie niezbędne formalności związane ze składaniem właściwych wniosków do belgijskich urzędów - pomoże Państwu załatwić nasza firma, obeznana w najświeższych zmianach regulacji.

Zasiłek rodzinny Belgia - kto może się ubiegać?

Szanse na uzyskanie tego rodzaju wsparcia materialnego mają osoby, które:

 • zostały zatrudnione (na podstawie umowy o pracę) przez belgijskiego pracodawcę
 • zostały zatrudnione (na podstawie umowy o pracę) przez polskiego pracodawcę, ale składki na ubezpieczenie społeczne opłacane są w Belgii
 • prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Belgii
 • uprawnione są do otrzymywania zasiłków socjalnych w Belgii (takich jak zasiłki chorobowe, dla bezrobotnych, czy inwalidzkie)
 • prowadzą działalność przedsiębiorczą poza Belgią, ale składki na ubezpieczenie społeczne opłacają właśnie w belgijskiej kasie ubezpieczeniowej

Zasiłek rodzinny w Belgii - komu nie przysługuje?

Zasiłki rodzinne w Belgii nie przysługują:

 • pracownikom sezonowym
 • zatrudnionym przez polskiego pracodawcę osobom oddelegowanym do pracy na terenie Belgii, kiedy składki na ubezpieczenie społeczne i podatki odprowadzane są w Polsce

Szczegóły związane ze świadczeniem rodzinnym

Zasiłek rodzinny w Belgii przyznawany jest do 5 lat wstecz. O tę formę pomocy mogą wystąpić rodzice, prawni opiekunowie, a jeśli nie spełniają oni wyżej wymienionych kryteriów, również osoby należące do rodziny i zamieszkujące z dzieckiem pod jednym dachem (dziecko może mieszkać na terenie Polski). Zasiłek przyznawany jest na dziecko do ukończenia przez nie:

 • 18 r.ż., a 25 r.ż. - jeśli kontynuuje naukę (lub jego dochód to poniżej 520 euro)
 • 21 r.ż. - jeśli dziecko jest niepełnosprawne

Belgijskie urzędy kontrolują na bieżąco sytuację rodziny - należy zatem zgłaszać wszelkie zmiany dotyczące sytuacji materialnej i prawnej, by uniknąć komplikacji i niepożądanych konsekwencji.

Zasiłek rodzinny Belgia - wysokość:

Nieznaczne różnice w wysokości kwoty świadczenia, widoczne są między regionami Brukseli, Walonii, a Flandrii. W pierwszych dwóch - stawki na 2019 rok, to:

 • 1. dziecko: 95,80 euro
 • 2. dziecko: 177,27 euro
 • każde kolejne: 264,67 euro

Dotyczy to dzieci urodzonych do 2019 roku włącznie. Od 2020 roku planowano wprowadzić zmiany m.in. podwyższyć kwotę bazową do 150 euro i ograniczyć kryterium dochodowe przy dodatkach do zasiłku. Zmiany wprowadzane mają być stopniowo. Jak wyżej wspomniano, zasiłki rodzinne w Belgii różnić się mogą w zależności od danego obszaru, dlatego nasza profesjonalna kadra pomoże rozwiać Państwa wątpliwości i uzyskać precyzyjne, dopasowane indywidualnie do klienta informacje.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości - jesteśmy do Państwa dyspozycji.